מהי טנטרה?

מהי טנטרה?

מספר מילים 535

טנטרה היא תרגול רוחני הודי עתיק ומערכת של אמונות אזוטריות המבקשות להרחיב את המודעות הפיזית, הנפשית והרוחנית של האדם באמצעות שימוש במגוון שיטות וטכניקות. היא מושרשת עמוק הן בהינדואיזם והן בבודהיזם, וקיימת כבר אלפי שנים. מאמר זה יחקור את ההיסטוריה והמקורות של הטנטרה, את הצורות השונות של תרגול טנטרי, ואת היתרונות הקשורים לעיסוק בטנטרה.

היסטוריה ומקורות הטנטרה

מקורותיה של הטנטרה אינם ידועים במידה רבה, אך על פי טקסטים עתיקים בסנסקריט, מאמינים כי הטנטרה הופיעה בסביבות שנת 2000 לפני הספירה. הערכות מוקדמות של חוקרים רבים מציעות גם כי טנטרה הופיעה לראשונה בהודו בערך בתקופה זו, אם כי מקובל גם כי היו אלמנטים של טנטרה נוכחים בפרקטיקות דתיות קודמות באזור. ספרות טנטרית, כגון כתבי הקודש ההינדיים הידועים בשם Tantrasamhita של Padmasambhava, מדברים על יעילותה של הטנטרה לצמיחה רוחנית והארה.

הטנטרה מורכבת משני חלקים נפרדים: החלק הטקסי המכונה "מנטרה יוגה", המדגיש את חשיבותה של דקלום מנטרה קולית להשגת איחוד עם האלוהי; והחלק הפילוסופי המכונה "פילוסופיה טנטרית", העוסק בהרחבת הבנתו של האדם את היקום ואת מקומו בתוכו. ההיבטים הפילוסופיים של הטנטרה כרוכים בהבנת יחסי הגומלין בין כוחות טבע שונים, כגון חמשת היסודות, השפעות הפלנטה וכוחה של המנטרה.

למרות שמסורות טנטריות מושרשות חזק בהינדואיזם ובבודהיזם, יש להן גם השפעות משמעותיות מג'ייניזם, אסלאם וסדהנה הינדית-סופית. המיזוג של פרקטיקות דתיות ורוחניות שונות אלה ידוע בשם "ראג'אנה טנטרה" ומקדם גישה הוליסטית יותר להגיע להארה.

צורות ופרקטיקות של טנטרה
www.gpsexy.net

ישנן צורות רבות של תרגולים טנטריים, כגון טנטרה Vamachara, טנטרה קאולה, וטנטרה Shakta. כל אחת מהשיטות הללו משתמשת בטכניקות שונות שנועדו להרחיב ולרומם את החוויה האנושית.

ומצ'ארה טנטרה כוללת בדרך כלל שימוש בחמישה תרגולים חיצוניים – התנזרות, חומרים משכרים, פולחן פולחני, מנטרה ורוחניות – כמו גם חמישה תרגולים פנימיים – כוחות הנפש, יוגה, דווה סאמהיטה ווידיה (צורה מאגית). על פי הספרות הטנטרית, תרגולים אלה פותחים שערים שונים בנפש האדם, ומאפשרים למתרגלים להגיע לתחום תודעה גבוה יותר.

קאולה טנטרה סובבת סביב פולחן האנרגיה הנשית של האלה. באמצעות שימוש בטקסים ומנטרה, ניתן להתחבר יותר לנשיות האלוהית כמקור כוח והדרכה רוחנית.

שאקטה טנטרה כוללת תרגולים כגון מדיטציה, חקירה עצמית, שירת מנטרות וסגידה לאלוהי באמצעות מנחות טקסיות. שקטה טנטרה מתמקדת בהתעוררות כוח הריפוי האלוהי של השאקטי, או האנרגיה הנשית האלוהית, בתוך כל אדם.

לבסוף, יש גם את הנוהג של סקס טנטרי. צורה זו של טנטרה מתמקדת ביצירת מרחב של פתיחות וקבלה שבו בני זוג יכולים לחקור את ההנאה שלהם ללא חשש משיפוט או אשמה. בעוד יחסי מין לא תמיד מעורבים, בפועל של סקס טנטרי יכול לכלול מגוון של פעילויות חושניות כדי לקרב את בני הזוג זה לזה.

היתרונות של תרגול טנטרה

היתרונות של טנטרה הם נרחבים. כאשר אדם עוסק בצורות התרגול השונות, זה יכול לעזור לו להשיג הבנה עמוקה יותר של עצמו, כמו גם לטפח מערכות יחסים חיוביות עם אחרים. באמצעות מודעות גדולה יותר ליקום, מתרגלים יכולים להפיק תועלת מבריאות משופרת ובהירות מנטלית, הנאה מינית מוגברת והרמוניה גדולה יותר של האנרגיה הפיזית והרוחנית שלהם. זה יכול גם לעזור לחזק את האינטואיציה של האדם ולגשת לרמות תודעה גבוהות יותר.

בנוסף, עיסוק בטנטרה יכול לעזור לפתוח דלתות יצירתיות שאולי היו סגורות בעבר. מתרגלים רבים חווים סוג של התגלות שמובילה לפריצות דרך במערכות היחסים שלהם, בקריירה וברוחניות שלהם.

בסופו של דבר, טנטרה היא כלי רב עוצמה לצמיחה ושיפור עצמי. באמצעות צורותיו ועיסוקיו השונים, אדם יכול לקבל מבט הוליסטי על היקום ועל מקומם בתוכו. עם תרגול ומסירות, כל אחד יכול לקחת חלק במסע הטנטרי וליהנות מהיתרונות הרבים שמגיעים מהתרגול שלו.

בלוג סקס חמשת החושים מאמרים נוספים

עולם מועדוני החשפנות: מדריך מקיף למוח הסקרן

מועדוני חשפנות, הידועים גם בשם מועדוני ג'נטלמנים, כבר זמן רב מקור של קסם וסקרנות עבור אנשים רבים. בין אם אתה מחשיב אותם כסמל להעצמה נשית או סוג של ניצול, אי אפשר להכחיש את ההשפעה…

עולם מועדוני החשפנות: מדריך מקיף למוח הסקרן

עלייתם של סרטוני פורנו: נקודת מבט מקצועית

פורנוגרפיה הייתה נושא שנוי במחלוקת ומרתק במשך עשרות שנים, אך עם הופעת הטכנולוגיה והאינטרנט, היא הפכה לנגישה ונפוצה יותר מאי פעם. בין שפע התוכן הפורנוגרפי הזמין באינטרנט, סרטוני פורנו הפכו לצורת הצריכה המבוקשת ביותר.…

עלייתם של סרטוני פורנו: נקודת מבט מקצועית

זנות: מבט מעמיק על המקצוע העתיק בעולם

זנות, המכונה לעתים קרובות המקצוע העתיק ביותר בעולם, הייתה נושא שנוי מאוד במחלוקת לאורך ההיסטוריה. בעוד שיש הרואים בו מעשה פסול ומשפיל מבחינה מוסרית, אחרים טוענים כי יש להפוך אותו ללא חוקי ולהכיר בו…

זנות: מבט מעמיק על המקצוע העתיק בעולם